Pomysły na mały dom
Data: 2020-12-25 22:36

Małe domy to specyficzne budynki. Dla jednych są przytulną, ciepłą chatką, dla innych ograniczającą przestrzenią, niemożliwą do funkcjonowania. Jednak architekci wciąż mają duży popyt na tego typu projekty, a Internet pełen jest przepięknych inspiracji. Za co lubimy małe domy? Jak powinny być wykonane, by życie w ich wnętrzu było proste i praktyczne?

Projektowanie domów w wersji mini nie jest proste. Wymaga od architekta dużego doświadczenia, wiedzy, a także intuicji. To maleńkie dzieło sztuki, które, odpowiednio wykonane, może zachwycać swoimi rozwiązaniami. Ludzie decydują się na małe domy z wielu przyczyn. Może to być mała działka albo ograniczenia finansowe, niewielka rodzina o niewielkich potrzebach albo strach przed zagraceniem większej przestrzeni niepotrzebnymi sprzętami. Niezależnie od przyczyn, mały dom powinien być prosty i funkcjonalny, ale jednocześnie piękny.

Architekci, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie, podają kilka porad, które warto uwzględnić. Projektowanie domów małych wiąże się z rozwiązaniami, które w większych budynkach nie wyglądałyby dobrze. Mowa na przykład o zaaranżowaniu przestrzeni w taki sposób, by cały dom tworzył jedną izbę – na podobieństwo dawnych polskich chat. Nie oznacza to oczywiście jednego pokoju z piecem na środku, a kreatywne zagospodarowanie przestrzeni. Ciekawym pomysłem jest zrezygnowanie z typowej budowy kondygnacyjnej, zastępując piętro antresolą. Dzięki temu uzyskamy wrażenie większej przestrzeni, a podwyższony w niektórych partiach sufit jeszcze to wrażenie spotęguje. Ściany działowe mogą być przesuwane, by w razie potrzeby je usunąć i powiększyć przestrzeń użytkową, lub wydzielić części prywatne dla każdego z domowników. Bardzo dobrym rozwiązaniem są duże, przeszklone powierzchnie. Otwierają one dom na ogród, przez co optycznie powiększa się powierzchnia samego domu.

Funkcjonowanie w małym domu również wymaga odpowiedniego przemyślenia. Dużo miejsca można zaoszczędzić rezygnując z osobnej kuchni, w zamian umieszczając w przestrzeni salonu aneks kuchenny z wyspą. Będzie to wystarczająco dużo miejsca do codziennego gotowania, ułatwi także podawanie posiłków. Warto zwrócić uwagę detale, np. na okna – jeśli będą otwierały się na zewnątrz, zaoszczędzimy sporo miejsca w samych pomieszczeniach.

Czy mały dom musi wiązać się z wyrzeczeniami? W pewnym sensie tak – nie przetrzymamy w nim niezliczonej ilości gratów ani nie położymy w pokoju gościnnym rodziny, która przyjechała z dziećmi na weekend. Jednak zalet małego domu jest również bardzo wiele. Są to przede wszystkim niskie koszty utrzymania i niewielka powierzchnia do sprzątania. Ponadto małe pomieszczenia jednoczą rodzinę, która funkcjonuje wspólnie, a nie jest zbiorem zamkniętych jednostek. Odpowiednio wykonany projekt małego domu może być doskonałym rozwiązaniem już na całe życie.